понедељак, 2. јун 2014.

Petrochromis


Razred: Actinopterygii
Red: Perciformes
Porodica: Cichlidae
Rod: Petrochromis
Vrste: ephippium (Brichard, 1989)
          famula (Matthes i Trewavas, 1960)
          fasciolatus (Boulenger, 1914)
          macrognathus (Yamaoka, 1983)
          orthognathus (Matthes, 1959)
          polyodon (Boulenger, 1898)
          trewavasae (Poll, 1948)


Petrochromis sp Flame Tail

[/URL]


Ciklidi iz roda Petrochromis su najcesci stanovnici plitkog kamenog stanista jezera Tanganyika. Uz to su najveci, najagresivniji i najuspesniji biljojedi koji se nalaze u jezeru. Nastanjuju plitko kameno podrucje uz samu obalu. Kovitlanje vode i talasi su najvise prisutni. Da bi opstali u takvim teskim i negostoljubivim uslovima, Petrochromisi moraju biti izuzetno snazni, spretni i brzi. Dno je prozeto kamenim gromadama prekrivenim algama. Alge sluze kao hrana za mnoge vrste ciklida, ali Petrochromisi su jedini pravi vladari toga prostora. Svojim snaznim usnama brste alge sa kamenja. Nalazi se duž obale citavoga jezera. Doslovno ne postoji mesto gde ih nema, i to na mnogim podrucjima i vise vrsta. Zabezeno je da na istom podrucju zivi i 8 različitih vrsta Petrochromisa. Specijalizovali su se u sakupljaju algi sa kamenja. U tome im uveliko pomazu siroke i velike usne iza kojih se nalaze mnogobrojni zubi. Pritiskom na kamen, zubi se prilagodjavaju njegovom obliku i na najlaksii moguci nacin skidaju alge. Na algama se nalaze i razni beskicmenjacii koje Petrochromisi takodje pokupe, kao i pesak, koji im vjerojatno pomaze u probavi.
Teritorijalni su i izrazito agresivno brane svoje podrucje. Teritorijalni muzjak cuva otprilike 2m2 i ne mozei dopustiti da napusti svoje podrucje, jer ce ga odmah zauzeti neki drugi Petrochromis. Najnovija istrazivanja namecu zakljucak da Petrochromisi, kao i ostali rodovi ciklida iz plemena Tropheini nisu poligamni, vec monogamni. Biolozi sa univerziteta u Grazu su mnogobrojnom analizom legla razlicitih Tropheini-a dosli do podataka da svako leglo, osim u jednom slucaju, pripada jednom ocu. Bilo kako bilo, Petrochromisi praktikuju materinsko usno leglo. Zenka ulazi na teritoriju koju cuva mucjak. Do parenja dolazi unutar pecine, ili kakvog mesta sakrivenog od pogleda. Zenka ispusta ikru, koje odmah potom sakuplja u svoja usta. Nakon sto izlegne sva jajasca i pospremi ih u sigurnost svojih usta, zenka dolazi do muzjakovog analnog peraja. Na njima se nalazi "lazna ikra". Dok zenka pokusava pokupiti ikru, muzjak ispusta mlec (spermu), koju zenka uzima u usta. Do oplodnje dolazi unutar zenkinih usta. Legla nisu velika, u proseku ima oko 15 komada ikre. Zenka nastavlja brigu za ikru, i nakon otprilike  30 dana iz svojih usta ispusta mlade ribice. Ribice su prilicno velike, odlicno plivaju i spremne su se same brinuti za sebe. Zanimljivo je da zenka tokom celog nosenja legla nastavlja sa hranom. Tako i mlade ribice jos dok imaju zumancanu kesu i treba im jos par dana da ih majka pusti, pocinju sa hranjenjem. Na taj nacin brze napreduju i spremnije su za samostalan zivot nego sto je to slucaj sa ciklidima kod kojih zenke dok nose mlade u ustima ne uzimaju hranu.
Kako klasifikacija ciklida iz jezera Tanganyika nije konacna i postoji jos mnogo posla, tako i kod roda Petrochromis mnogo toga jos nije konacno te se u buducnosti mogu ocekivati mnogobrojne promene i revizije. Trenutno je naucno opisano 7 vrsta roda Petrochromis, od kojih svaka ima mnogo geografskih varijanata, dok postoji jos mnogo veci broj naucno neopisanih vrsta. Neki od njih su: P. sp. "giant" (najveći Petrochomis koji naraste 40 cm), P. sp. "kipili brown", P. sp. "moshi", P. sp. "mtoto", P sp. "red" (živi na dubinama većima od 15 metara) …itd.

Petrochromis ephippium
Zive duz celoga jezera, u plitkom kamenom podrucju na dubinama do 5 metara. Telo im je pretezno tamno smedje ili crne boje, prosarano sa mnogobrojnim malim zutim tackicama. Ledja i ledjna peraja su bele ili zute boje, zavisno od geografske varijante. Narastu 18 – 20 cm. Geografske varijante: "Halembe", "Kala", "Kambwimba", "Kantalamba", "Samazi", "Sibwesa", …





Petrochromis famula
Zive duz celoga jezera, u plitkom kamenom podrucju na dubinama do 7 metara. Spadaju u manje Petrochromise, muzjaci narastu do najvise 15 cm. Zenke i neteritorijalni muzjaci formiraju velika jata kako bi lakse dosli do hrane. Smedjkaste su boje, sa jasno vidljivim vertikalnim prugama. Geografske varijante se medjusobno poprilicno razlikuju. Geografske varijante: "Chimba", "Kantalamba", "Kapampa", "Kapemba", "Katete", "Kambwembwe", "Kambwimba", "Moliro", "Mtoto", …




Petrochromis fasciolatus

Zive u prelaznom stanistu, na dubinama 10 – 15 metara. Od drugih Petrochromisa razlikuje se po tome sto im je donja vilica istaknutija od gornje. U prelaznom stanistu po kamenju ima dosta naslaga sedimenta, pa se ovi Petrochromisi vecinom hrane na vertikalnim,kosim liticama, kako bi sediment izbegli sto je vise moguce. Muzjaci narastu do 15 cm. Telo im je prosarano upadljivim prugama, preko kojih se na gornjem delu ledja razvija sivkasto-zelena ili sivkasto-plava boja. Zenke su nesto manje i izrazenije su im vertikalne pruge, koje su isto jako izrazene i kod mladih riba. Slabo su teritorijalni, pa se u jezeru retko nalaze muzjaci koji cuvaju i brane svoju teritoriju. Mnogo se cesce moze videti u velikim jatima. Jata formiraju da bi lakse dosli do hrane. Ulaze na podrucja na koja kao pojedinci nikad ne bi smeli doci, tamo gde ima mnogo algi, a gde inace obitavaju jaci i robusniji Petrochromisi. Sama brojcana nadmoc je dovoljna da ne budu napadnuti te se na miru hrane algama. Geografske varijante: "Kalambo", "Kambwimba", "Katete", "Kekese", "Nangu", "Moliro"...




Petrochromis macrognathus
Zive uz samu obalu, na dubinama do 2 metra. Obala jezera Tanganyika je vrlo turbulentna tako da ovi Petrochromisi imaju vrlo veliku snagu i brzinu kako bi se mogli odupreti talasima. Zive duz celoga jezera, osim sto jos nisu pronadjeni severno od rta Kabogo na istocnoj strani Tanganyike. Narastu oko 21 cm. Muzjaci su teritorijalni. Telo im je vecinom prozeto vertikalnim upadljivim prugama, boje su tamno zelene, dok je stomak zut. Usne su im siroke, a gornja vilica je izrazenija.Vrlo su plasljivi, zbog toga sto im opasnost ne dolazi iz jezera, vec sa kopna, od ptica ali i od ljudi. Geografske varijante: "Cameron", "Gombe", "Kalambwe", "Katete". Podvrste:  Petrochromis sp. Macrognathus Rainbow "Namansi", Petrochromis sp. Macrognathus Rainbow "Nkondwe Island".



Petrochromis orthognathus
Zive duz celog jezera, na dubinama do 10 metara. Narastu do 16 cm, a zenke i muzjaci su identicni. Na svakom delu zive razliciti orthognathusi, pa ih stoga Ad Konings smatra posebnim vrstama. Za sada se svi vode u vrsti orthognathus. U severnom delu jezera zivi "pravi" Petrochromis orthognathus. U juznom delu jezera nalazi se Petrochromis sp. "orthognathus tricolor", dok na istocnoj obali jezera, izmedju mesta Luagala Point i rta Mpimbwe zivi Petrochromis sp. "orthognathus ikola". Svi oni imaju jos i po nekoliko geografskih varijanata



Petrochromis polyodon
Vrlo cesta vrsta Petrochromisa, koja nastanjuje citavo jezero. Zive na dubinama od oko 5 metara, a mogu narasti do 25 cm. Postoji mnostvo geografskih varijanata kao i riba koje ce sasvim sigurno biti naucno opisane kao nove vrste, ali za sada se nalaze pod ovim velikim grupnim nazivom. Geografske varijante: "Kantalamba", "M'toto", "Nangu", "Mplulungu", Petrochromis sp. "texas red ubwari", Petrochomis sp. "kasumbe", …




Petrochromis trewevasae
Zivi samo na jugozapadnim podrucjima jezera. Zadrzavaju se u plicacima, na dubinama do 5 metara. Vrlo su plasljivi, a najcesce se zadrzavaju u manjim jatima. Narastu do 20 cm. Kod ove vrste ne postoje geografske varijante, a muzjak i zenka su identicni. Telo im je tamno smeđe boje prosarano sa mnogobrojnim sicusnim zuckastim tackicama.







Drzanje Petrochromisa u akvarijumima nije nimalo jednostavno. Takodje, jos se mnogo toga treba nauciti kako bi njihovo drzanje u zatocenistvu bilo uspesno. Kao prvo potreban je veliki akvarijum. Ovo su veliki ciklidi, uz to i vrlo agresivni, pa je veliki akvarijum neophodan. Pozeljno je da akvarijum bude duzi od 200 cm, a zapremina bi trebala biti 600 litara i vise. Agresija se najvise manifestuje prema pripadnicima iste vrste. Jato Petrochromisa od 12 – 15 jedinki omogucava i podcinjenim pripadnicima da pronadju predah od dominantnog muzjaka. Preporucljivo je u akvarijumu imati i vise od jednoga muzjaka, kako agresija ne bi bila usmerena samo prema zenkama. Neki akvaristi uspesno drze i samo 3 – 4 Petrochromisa, dok drugi uspevaju i sa nekoliko razlicitih vrsta Petrochromisa u akvarijumu. Kako navode, agresija je iskazana samo prema pripadnicima svoje vrste, dok drugu vrstu zanemaruju. Isticu da do medjusobnog okrsaja ne dolazi. Akvaristi cesto zajedno u akvarijum stavljaju Tropheuse i Petrochromise. Ova kombinacija je relativno uspesna, ali Tropheusi cesto izvuku deblji kraj. Petrochromisi su veci, snazniji i agresivniji i zele biti vladari u svom akvarijumu. Ukoliko dodje do borbe za prevlast nad teritorijom, Petrochromisi vrlo lako mogu usmrtiti Tropheusa. Ako je pak uspostavljena hijerarhija gde Petrochromisi dominiraju, Tropheusi mogu biti njihovi sustanari, ali je njihovo razmnozavanje bitno umanjeno. Postoji mnostvo razlicitih iskustava sa drzanjem ovih ciklida. Mnoga su razlicita i naoko kontradiktorna. Medjutim, takav je svet akvaristike ( AKVASVET  8) ). Ne postoji magican recept. Sto u jednom akvarijumu prolazi, u drugom zavrsava kao katastrofa.
Petrochromisi su biljojedi koji u prirodi citave dane brste alge sa kamenja. Poseduju izrazito dugi probavni trakt. U zatocenistvu im stoga treba davati hranu biljnog porekla koja nije bogata proteinima. U suprotnom, obolevaju od smrtonosne bolesti zvane nadutost ili "malawi bloat". Ipak, otporniji su i mnogo redje nego Tropheusi obolevaju od ove bolesti. Kako su ovo veliki ciklidi koji jedu vrlo mnogo, filtracija akvarijuma je izuzetno vazna. Treba biti barem 5 puta veca od velicine akvarijuma (ukoliko akvarijum ima 600 litara, kroz filtere u sat vremena treba proci 3000 litara vode). Mnogi imaju i jacu filtraciju, 7 pa i 10 puta vecu od zapremine akvarijuma kao i dodatne vodene pumpe da se pojaca strujanje vode u akvarijumu. I uz takvu filtraciju, kod ovih ciklida kolicina nitrata u vodi ubrzo pocinje rasti. Stoga su velike nedeljne promene vode obavezne. 30% je minimum, dok mnogi provode 50% pa i vece nedeljne promene. Na taj nacin podstice se parenje i odrzava voda bez nitrata cime se uklanja jedan od vodećih uzroka nastajanja malawi bloat-a.
Na dno je pozeljno staviti pesak, koji uz estetski izgled (oponasa njihovo prirodno staniste) ima i dodatni. U prirodi Petrochromisi prilikom hranjenja algama pojedu i dosta peska. Smatra se da im to pomaze u probavi. Kako zive u kamenom okruzenju, dno treba prekriti kamenjem. Isto kao i kod Tropheusa, kamenje ne sme biti povezano u jednu jedinstvenu celinu. Tada bi dominantan muzjak uzeo celu teritoriju za sebe. Akvaristi isticu da je uspesan pristup taj gde se u jedan cosak stavlja veliki, ravan, vodoravan kamen. Taj kamen zauzima dominantan muzjak. Na drugom kraju akvarijuma stavlja se vise kamenja da se napravi kamena skupina sa uskim prolazima i skrovistima. Ona sluzi kao utociste za sve ostale Petrochromise. Mnogi pak rade suprotno, sto manje kamenja da ne bi doslo do zauzimanja teritorija od strane dominantnog Petrochromisa. Na taj nacin se smanjuje agresija, ali steti estetika. Treba napomenuti da se moze dogoditi i da zenka postane dominantna u akvarijumu, postoji mnostvo razlicitih mogucnosti i nikada se sa sigurnoscu ne moze predvideti ishod. U akvarijumu zenke Petrochromisa imaju mnogo veca legla nego u jezeru. Legla od 30 pa i vise malaca nisu uopste retkost.
 Petrochromisi su ciklidi samo za najiskusnije akvariste. Vec i njihova velicina predstavlja bitan ogranicavajuci faktor. Kada se uz to uzme i agresivnost njihova izuzetno visoka cena na trzistu, vrlo mali broj akvarista uopste pomislja na njihovo drzanje. U buducnosti ce se mnogo toga novog saznatii oko Petrochromisa, pa ce sasvim sigurno i njihovo drzanje i uzgajanje postati lakse i dostupnije. Vec i sada mnogi akvaristi koji uzgajaju Petrochromise isticu da su price o njihovoj agresiji samo obican mit, da ukoliko im se omoguce optimalni uslovi mogu se sasvim jednostavno drzati, razmnozavati ih i jednostavno samo uzivati u ovim predivnim ciklidima jezera Tanganyika.


Petrochromis sp Red Bulu Point



Petrochromis Moshi Yellow Siyeswe




Petrochromis Macrognathus Rainbow




Petrochromis Texas Bulu Point



Petrochromis Blue Giant         VERY RARE



Petrochromis Kasumbe Halembe (orange) 



  Petrochromis Texas Red Fin Longola   



Нема коментара:

Постави коментар