понедељак, 2. јун 2014.

Callochromis

Razred: Actinopterygii
Red: Perciformes
Porodica: Cichlidae
Rod: Callochromis
Vrste: macrops (Boulenger, 1898)
          melanostigma (Boulenger, 1906)
          pleurospilus (Boulenger, 1906)
          stappersii, (Boulenger, 1914)



Naucno opisane vrste ovog ciklida su macrops ,melanostigma,pleurospilus,stappersii.u pocetku su bile razvrstane i opisane u drugim rodovima davne 1920 godine,da bi nakon toga bio odredjen novi rod Callochromis.
Svi oni zive u jezeru Tanganyika gde je dno muljevito i uglavnom naseljavaju plice vode jezera.
Tipicna mesta gde zive Callochromisi  su podrucja u blizini usca reka u jezero.reke nanose velike kolicine mulja koji se mesa sa okolnim peskom,to je odlican teren za biljke,pa tu zivi vise vrsta biljaka.Callochromisi provode veci deo dana filtrirajuci taj pesak i mulj u potrazi za hranom.
Spadaju u Carnivore-mesojede,a pojesce bilo sta sto pronadju.Glavnu ishranu cine larve komaraca tj insekata crvici kao i mnogi drugi bezkicmenjaci.ukoliko nalete na mladj drugih riba,svakako ce ih smazati.
Razlike kod polova su svakako uocljive,kao i kod vecine ciklida ovog jezera,muzjaci su jarkih i upadljivih boja,dok su zato zenke neupadljive,sive boje.Ovi ciklidi su ustonose.Muzjaci prave gnezda od peska,kod vecih vrsta ovog ciklida kao sto su (macrops i melanostigma),muzjaci prave gnezda visine 20-30 cm i u precniku do 15m.uglavnom odabiraju mesto za gnezdo na prostranom pescanom podrucju,zenke se skupljaju u jata na obodima gnezda gde ima dosta biljaka i kamenja koje im sluzi kao zaklon,sa razmakom od 2-3m izmedju svakog gnezda.Ovo je jedan od glavnih uzroka zasto u akvarijumu obično dolazi do prevelike agresije medju muzjacima koja cesto prouzrokuje smrt – to je jednostavno manjak prostora za gradnju dva ili vise gnezda.Svaki muzjak izrazito je agresivan i brani svoje gnezdo i okolinu gnezda,i pokusava dozvati zenke na parenje.. To cini tako da prelama analno peraje tako da narandzasta mrlja koja se na njoj nalazi dobija oblik jajasca. Na taj nacin daje joj do znanja gde ona treba poloziti svoja jajasca. Zenka dolazi do muzjakovog analnog perajae i ispusta nekoliko komada ikre. Okrece se da ih prikupi u svoja usta, a tada muzjak ispusta svoje seme (mlec). Zenka istovremeno uzima i ikru i seme, pa do oplodnje dolazi u njenim ustima. Proces traje u par identicnih etapa, a svaki put ženka izbaci nekoliko jajasca. Kod manjih vrsta zenka moze snesti 15 – 50, a kod vecih 25 – 60 komada jajasaca. Mlade, nedovoljno zrele i iskusne ženke znaju snesti vise jajasca nego sto ih mogu staviti u svoja mala usta. Ikra koja ne stane u usta postaje hrana muzjaku. Za jajasca se brine samo zenka i cuva ih u svojim ustima sledecih 18 – 21 dan. Nakon toga ih ispusta i više se ne brine za njih. Mlade ribice velike su oko 1 cm i sposobne su da se same hranie i brinu o sebi. Rastu prilicno brzo, sa godinu dana vec mogu biti velike i do 7 cm, a znaju biti polno zrele cak i pre toga.




Akvarijum koji planiramo za uzgoj Callochromisa potrebno je prilagoditi ga njihovim potrebama.akvarijum nesme biti kraci od 130cm sa 40cm dok im visina nije toliko bitna,naravno sa vecim brojem riba i velicina akvarijuma se povecava.Bitno je naglasiti da agresivnost kod svoje vrstenarocito kod muzjaka moze biti izrazito zastupljena.
To je zato sto muzjaci u vreme parenja prave izrazito velika gnezda u precniku,a pored toga i stite prostor oko gnezda ,(u prirodi) je razmak gnezda od 2-3 m.stoga malo koji akvarijum ima mesta za vise od jednog muzjaka.
dominantniji muzjak nece imati milosti prema suparniku,tako da ce oni u najboljem slucaju biti po strani akvarijuma zavuceni u coskove,mada u vecini slucajeva zavrsava se kobno.Zato se i preporucuje da u akvarijumu treba imati jednog muzjaka i barem 2-3 zenke.
Podloga treba da bude od sto sitnijeg peska,znaci sitnije granulacije,posto Callochromisi non stop ceprkaju po podlozi u potrazi za hranom.Takodje treba dodati sto vise kamenja sa jedne i biljaka sa druge strane da bi zenke mogle imati sklonista,tako da sredisnji centralni deo akvarijuma bude da kazem prazan nalik prostransvu u jezeru,gde ce se i obavljati sam cin mresta.
Naravno i kvalitet vode zahteva sto slicnije uslove kao i u jezeru Tanganyika,tvrda i alkalna voda sa sto manjom kolicinom nitrata.. Neki akvaristi navode da su Callochromisi vrlo osetljivi na povisenu temperaturu vode te da ona ne bi trebala prelaziti 26 °C.
Konstantni parametri vode su izuzetno vazni, jer ce se ovi ciklidi kao i mnogi ostali puno lakse priviknuti na malo "drugacije" parametre, nego na stalne promene i velika odstupanja. U pogledu prehrane nisu zahtevni. Moze ih se hraniti sa kvalitetnom kupovnom hranom kao i zamrznutim mysisima, cyclopsima, artemijom i drugim. U akvarijumu se moze drzati samo jedna vrsta Callochromisa i to ista geografska varijanta, da ne bi doslo do nezeljenog ukrstanja i hibridizacije. ostali stanovnici u akvarijumu mogu biti razliciti Tanganyika ciklidi, ako svakoj vrsti osiguraju njene osnovne potrebe. To mogu biti Cyprochromisi, razni skoljkasi, Ophthalmotilapia, pa cak i jato Tropheusa.

Callochromis macrops





Naucno su opisani 1898. godine od strane Boulengera kao Paratilapia macrops, da bi kasnijom revizijom bili prebaceni u rod Callochromis. Zive duz gotovo cielog jezera Tanganyika. Samo ne nastanjuju podrucja najsevernijeg dela jezera – iznad mesta Nyanza Lac u Burundiju. Na tom području zivi Callochromis melanostigma. Za sada nije pronadjeno ni jedno podrucje u jezeru gde zajedno zive Callochromis macrops i Callochromis melanostigma, sto dovodi u sumnju da se ne radi o dve vec ipak o jednoj vrsti Callochromisa. S druge strane Callochromis macrops zivi na istim podrucjima kao i Callochromis pleurospilus, sto dokazuje da su to dve razlicite vrste.
Zive uz usca reka ili u zasticenim zalivima gde ima mnogo taloga, na vrlo malim dubinama 1 – 6 metara. Na dnu rastu razlicite vrste biljaka, dok je bistrina vode zbog mulja manja nego u ostalim delovima jezera. Postoji poprilican broj geografskih varijanti Callochromis macrops-a. Kao i kod drugih Tanganyika ciklida, nose nazive po podrucjima gde zve: Isanga, Kafungi, Kantalamba, Kasanga, Katoto, Moliro, Namansi,Tanzania… Medjusobno se poprilicno razlikuju, zato se prilikom njihovog drzanja u akvarijumima posebna paznja mora posvetiti tome da se ne pomesaju geografske varijante kako ne bi doslo do nezeljene i neprirodne hibridizacije.
Muzjaci narastu oko 13 cm i nesto su veci od zenki. Muzjaci mogu biti razlicito obojeni, zavisno od geografske varijante (plavkasti-Kasanga , zuckasti-Namansi, crvenkasti-Moliro), dok zenke imaju klasicnu srebrnasto-sivu boju. Poseduju vrlo velike oci u odnosu na telo, a telo im je slabije torpedastog valjkastog oblika od drugih Callochromisa. Stomakim je ravan, a ledja vise zaobljena. Spadaju u mesojede (carnivore) i dane provode filtrirajuci pesak i mulj u potrazi za necim jestivim.


Callochromis melanostigma




Naucno su opisani i stavljeni u rod Pelmatochromis 1906. godine. Kasnijom revizijom prebaceni su u rod Callochromis. Zive samo na severoistocnoj obali jezera, iznad mesta Nyanza Lac u Burundiju. Buduci da zive na vrlo malom podrucju, sa kojega su odsutni inace sveprisutni Callochromis macropsi, dugo vremena su se smatrali njihovom podvrstom (C. macrops melanostigma). Medjutim, Callochromis melanostigma poseduje crne oznake na ledjnom peraju, koje se ne nalaze kod  Callochromis macrops-a, sto navodi na zakljucak da je to ipak posebna vrsta.
Muzjaci su veci i mogu da narastu i do 16 cm dok su zenke manje i neugledne sivo-srebrne boje. Muzjak je zelenkasto-sive boje sa crvenkastim stomakom. Glava je zelenkaste boje sa velikim ocima koje su osencene crvenom bojom.Vrh analnog peraja je narandzaste boje. Zanimljivo, kod mladih muzjaka prva obojenost tela nastaje bas na analnom peraju (kada narastu oko 4 cm).


Callochromis pleurospilus







Ovo je jedina vrsta Callochromisa koja zivi duz citave obale jezera Tanganyika. Zive u izrazitim plicacima na dubinama manjim od jednog metra, ali  se za razliku od ostalih Callochromisa moze pronaci i u dubinama do 30 metara. Postoji vise geografskih varijanti. Kao i kod ostalih ciklida, posebno treba pripaziti da se u akvarijumu drzi samo jedna geografska varijanta.
Spadaju u manje Callochromise. Muzjaci narastu do 11 cm dok su zenke manje. Obojenost muzjaka zavisi od podrucju sa kojeg dolazi, dok su zenke srebrnaste boje. Kao i druge pripadnike ovoga roda, karakterisu ih vrlo velike oci i crveno – narandzasta mrlja na analnom peraju. Zenke formiraju velika jata, dok muzjaci samostalno cuvaju svoju teritoriju. Muzjaci grade gnezda u plitkim vodama. Svako gnezdo ima precnik oko 15 cm. Oblika je piramide s tim sto je vrh izravnan i sluzi kao mesto za parenje.


Callochromis stappersii




Zive duz obale Demokratske Republike Kongo kao i u Tanzaniji. Generalno, vrlo su malo proucavani i o njima se ne zna puno. Ime su dobili po dr. L. Stappers-u, istrazivacu jezera sa pocetka dvadesetog veka. Vrlo su slicni Callochromis pleurospilus-ima, pa neki smatraju da su oni samo geografska varijanta. Medjutim, razlikuju se po broju redova zuba, kao i kolicini zuba u svakome redu. Takodje glava im je znatno duza. Muzjaci narastu oko 11 cm, dok su zenke nesto manje i sivkasto – srebrnaste boje kao uostalom i sve ženke roda Callochromis. Zive na dubinama od jednog pa sve do 30 metara.


Нема коментара:

Постави коментар