уторак, 3. јун 2014.

Cleithracara maronii

Latinski naziv-Cleithracara maronii
Zajnicki naziv-Acara
Razred- Actinopterygii
Red- Perciformes
Porodica-Cichlidae
Rod- Cleithracara
Vrsta- Maronii
Kontinent porekla-Severni deo Juzne Amerike
Poreklo-Ima ga gotovo u svim rekama u severnom delu Amerike ali prvi put je otkriven u reci Maroni
Parametri vode-dH vrednost od 3 do 20
Ph vrednost:Ph vrednost od 6 do 7.7
Temperatura:Od 24°C do 27°C




(slike su preuzete sa interneta)
Velicina ribe- Interesantna riba koja raste oko 12cm u prirodi a u akvarijumu nesto manje do 10cm,
zenke su manje i rastu oko 7cm
Akvarijum-Najmanji preporuceni akvarijum za jedan par ove vrste je oko 60l mada se dosta bolje snalaze u vecem akvarijumu sa vise primeraka iste vrste.
Izgled ribe i polne razlike-Razlika kod ovih riba izmedju muzjaka i zenke je minimalna i da ne postoji ta razlika u velicini bilo bi jako tesko prepoznati kog je pola riba. Osim te velicine postoji jos i mala razlika u obliku analnog peraja a i druga peraja su blago zasiljenija nego kod zenki.
Mrest-Spadaju u monogamne ciklide sto bi trebalo da znaci da u toku zivota imaju jednog partnera i uglavnom je tako ali cesto u akvarijumu se desava da muzjak prihvati i drugu zenku. Mreste se na nekom kamenu koji je na otvorenom prostoru, muzjak pre samog mresta cisti obicno ravan kamen gde ce zenka poloziti negde oko 250 do 300 ikri koju muzjak oplodi. Izlegu se otpilike posle oko 5 dana i o njima se brinu podjednako oba roditelja. Nakon izleganja mlade ribe pocinju samostalno da plivaju i nezavisno od hranjenja roditelja i njih tada mozete poceti hraniti nekom sitnijom hranom za mladj( obicno je to artemija ).Mrest ove vrste je po prirodi lagan ali u slucaju da ne dolazi do mresta pokusajte da im pospesite  mrest tako sto cete izvrsiti izmenu vode u akvarijumu i pojacati temperaturu za 2-3c, obicno upali i posle samo nekoliko sati dogodi se mrest. Mladji parovi kojima bude prvi mrest znaju da pojedu ikru ali ako se to dogodi, cuvaju dosta dugo svoje mlade.
Ishrana-U prirodnom stanistu se hrane larvama insekata i insektima a u akvarijumu ce prihvatiti svu ponudjenu hranu, mada svremena na vreme pozeljno je da im se daje i neka ziva ili zamrznuta hrana. Sto kvalitetniju i jacu hranu im dajemo riba ce imati lepse i jace boje inace hrani se pri dnu akvarijuma gde provode i najvise vremena.
Opis vrste-Oni su jako miroljubivi i plasljivi ciklidi i obicno ako su u drustvu vise riba iste vrste znaju malo da se opuste. Karakteristicni su po svojoj mrlji na ledjima u obliku kljucaonice, mada ta mrlja se vremenom
ukrstanjem vrsta i parenjem riba u srodstvu gubi. Posto oni ne kopaju po podlozi sa njima se mogu cuvati i biljke sto je jako retko za ribe ove porodice. Akvarijum treba tako urediti da ima dosta mesta za skrivanje i zavlacenje riba kao i  slobodnog prostora gde bi se ribe mrestile.
Napomene-Ciklid koji je otporniji za razliku od drugih ciklida i na losije uslove u akvarijumu, sobzirom da je dosta plasljiv pa nekada od straha zna da iskoci iz akvarijuma, pa iz tog razloga akvarijum treba biti dobro pokriven.

Нема коментара:

Постави коментар