понедељак, 2. јун 2014.

Altolamprologus

Razred: Actinopterygii
Red: Perciformes
Porodica: Cichlidae
Rod: Altolamprologus
Vrste: compressiceps (Boulenger 1898)
          calvus (Poll 1978)
          fasciatus (Boulenger 1898)



Altrolamprologus calvus





Altolamprologus calvus živi na ograničenom prostoru jugozapadnog dela jezera između Tembwe u Kongu i Kapembe u Zairu. Postoji nekoliko geografskih varijanti A. calvusa, tzv. crna, bela i žuta varijanta. Na tim područjima žive zajedno sa A. compressicepsima i A. fasciatusima.

Altolamprologus compressiceps živi na celom području jezera, takođe u više geografskih varijanti, obično je vrlo tamne boje. Postoji i minijaturna varijanta u Zambiji, zaliv Sumbu - gdje A. compressicepsi ostaju mnogo manji i žive u praznoj puževoj kućici Neothauma. Tu se izvrsna prilagodio na lokalne uslove, jer se proučavanjem uvidelo da u drugačijim uslovima rastu do uobičajene veličine. Razlikuju se od calvusa po tome što imaju kraću vilicu, njuška im je okrenuta prema gore, a telo je šire. Altolamprologus fasciatus takođe živi po celom jezeru, ali do sada nisu otkrivene njegove geografske varijante.


Altolamprologus compressiceps



Altolamprologus-fasciatus.





Tri vrste ciklida iz roda Altolamprologus karakterise specifican izgled. Telo im je vrlo visoko i spljosteno, sto im omogucava prolaz i kroz najuže pukotine. Altolamprologusi su predatori i u svome prirodnom staništu, jezeru Tanganyika, hrane se manjim ribama (A. fasciatus - pretežno lovi malene ciklide), račićima ili jajašcima drugih riba. Sa velikim ustima rade jak usis i njime grabe svoj plen. Lov provode, sunjajuci se pri dnu kamenog stanista, vrebajući plen. Nalaze se vrlo blizu dna, kako bi ostali neprimetni. Kada ugledaju plen, zaustavljaju se ne ispuštajući plen iz vida. Zauzimaju vertikalan položaj sa glavom prema dnu, i munjevito napadaju. Kako se Altolamprologusi uvlače u uske pukotine, neminovno je da se često očešu o mnogobrojno kamenje. Zbog toga su im se razvile neobično čvrste i otporne ljuske-krljusti koje ih štite od ozbiljnijih povreda. Mužjaci su znatno veći i narastu 15-ak centimetara, dok su ženke manje, oko 9 cm. Nisu previše teritorijalni, osim u vreme parenja.
Mrest i podizanje mladji Altolamprologus Compresiceps "Zaire Gold" 

Poznato je, da je ovoj ribi potrebno oko 2.-2,5 god da bi dosla do maticne velicine kad je i fakticki i spremna za mrest.
Uz dosta skrivenih mesta , po mogucstvu skoljki u koje samo zenka moze da udje i ako vam se za pocetak malo posreci desice se i taj dugo ocekivani mrest.
U samom pocetku zenka trazi pogodnu poziciju , kada istu izabere cuva je i brani od potencijalnih napadaca.Muzijaci ubrzo primecuje zov napaljene zenke , i tu dolazi do blagog uzajamnog koskanja dok inace vec poznati dominantni ne rastera ostale . Zenka ostaje u skoljci a muzijak sa spoljne strane skoljke kroz sam otvor oplodjava ikru.
Nakon samog mresta prvih 7 dana zenka ne izlazi uopste iz skoljke , kasnije da sebi slobodu na momenat da dodje do hrane , kako vreme odmice to radi sve ucestalije .Muzijak se vrzma okolo i mogu slobodno reci podjednako brani skoljku u kojoj se nalazi mladj i zenka.
Nakon 18 dana pocinju da se primecuju na izlazu iz skoljke naj hrabriji malci, koji su na velicini oko 3. milietara .Licno odma iza toga vadim celu skoljku u zaseban aq . Ne mogu bas da se pohvalim da sam uspeo svu mladj izvuci na velicinu kad su daleko otporniji ,zapravo jako su osetljivi dok ne izrastu makar na 2cm , a najveci gubici se javljaju u prva tri dana nakon vadjenja skoljke u zasban aq ,makar kod mene .(ako neko ima konstrutivan savet rado cu ga poslusati,jer ovo pisem samo iz licnog iskustva , mozda sama prprema uzgojnog akvariuma ili .... )
Mladj sam iskljucivo hranio sa Sera Vipan i Dekapsuliranom artemiom .Sa Sera vipan i ne mogu da se pohvalim jer hrana koja se ne pojede isti dan pocinje da budja odnosno jako prlja vodu sto tera da na svaka tri do pet dan se usisa dno , zapravo to i nije tako lose jer na taj nacin male kolicine vode se menjaju cesce.Kada im menjam vodu ,obicno iz maticnog aq. gde sam vec promenio vodu dodajem u aq de se nalazi mladj.
Mladi ojacali primerci jako sporo rastu , pa se preporucuje sto raznovrsnija ishrana i odrzavanje kvaliteta vode na visokom nivou , jer inace sve vrste iz roda Altolamprologus su jako osetljive pogotovo na zamenu vode .
me rod Altolamprologus potice od latinskih reci Altus-sto znaci visok svetao i Logus -beonjace oka,sto aludira na specificno izduzeno telo sa krupnim ocima.
Naziv vrste compressiceps  potice od latinske reci compressi sto znaci kompresovano,plosnato,stisnjeno, i grcke reci Ceps sto znaci glava,aludira na bocnu kompresiju glave.Ovu vrstu je prvi opisao  Boulenger  kao  Lamprologus compressiceps. Naucno ime Altolamprologus Compressiceps zvanicno nastaje 1991godine.Njihovo specificno plosnato(kompresovano)telo im pomaze da izbegnu otrivanje ali im pomaze i da se uvuku u uske otvore pecina i pukotina stena,radi boljeg zaklona.Imaju specificnost da rotiraju svoje telo prema svim uglovima ako su prinudjeni.Compressiceps -i krstare u potrazi za hranom.Cim spaze potencijalni plen,zadrzace svoje oci zalepljene na njemu i podizu svoje telo navise(ostavljajuci glavu stacioniranu) spremnu za napad na dole.Oni imaju debelu krljust gusto rasporedjenu koja ih stiti od drugih ciklida predatora,kao i od ogrebotina o ostro kamenje kada se zavlace u uskim pukotinama.
Jedna neobicna karakteristika Altolamprologus vrsta je njihova odbrana i sam mehanizam kada ih druga riba napada.Oni ce saviti svoje telo prema napadacu gde ih ostra krljus stiti od napada ostavljajuci povrede usta grabljivice.tako da u vecini slucajeva kada i zavrsi u ustima grabljivice recimo Tyrannochromis same bodljikave krljusti ga cine ne tako ukusnim plenom.Altolamprologus je brz i pametan ciklid.
Altolamprologus comressiceps je prvi put predstavljen 1958 godine.
Prvi  Altolamprologus compressiceps su izvezeni iz  Burundi -ja i bili poznati kao  Redfin Compressiceps.

Profil
Zajednicki naziv
Comp (komprese)
Velicina odrasle jedinke u akvarijumu:
Muzjaci mogu dostici velicinu do 16 centimetara
Zenke su nesto sitnije mogu doci na velicinu 10 centimetara,dok u prirodi mogu da idu i do 15 cm.
Razlike polova: Odrasli muzjaci mogu biti veci sa duzim perajima i krupnijim telom.
Ishrana Carnivore/Omnivore
U akvarijumskim uslovima prihvatice zamrznutu hranu,susenu i zivu.Trebaju da se hrane raznovrsnom hranom ukljucujuci zamrznute racice kao i odlicnom visoko proteinskom lisnatom hranom.Udivljini se hrane uglavnom racicima i raznim beskicmenjacima kao i mladjom drugih riba.
Nivo plivanja uglavnom naseljavaju donje i srednje nivoe akvarijuma.Preporucuje se da se gaji u akvarijumima sa sto boljom imitacijom prirodnog stanista-osnovno Tanganyika
Fizicki opis
Altolamprologus compressiceps je visok sa jakom bocnom kompresijom.Usta su jako velika,posadjena nakoso sa njuskom u nivou sa okom.
Najcesca boja ribe je svetlo braon-zlatna boja tela sa vertikalnim pugama.Te trake mogu biti ocigledne ili jedva vidljive.Prva pruga ide od cela,sa zadnje strane oka,prostiru se celom duzinom tela dok je zadnja pruga u korenu repa.Vertikalno se prostiru do ledjnog peraja.
Zadnja polovina tela je obicno prekrivena sitnim belim tackama,koje su intenzvnije kod odraslih muzjaka.Peraja su obicno zlatne boje dok je oko tamno.
Cesto postoji mala kratka pruga koja se prostire od oka do usta.

Kraljevstvo:Animalia
Tip:Chordata
Pod tip: Vertebrates
Grupa: Fish
Klasa: Osteichthyes (Bony Fish)
Pod klasa: Actinopterygii (Ray-finned Fish)
Red: Perciformes
Familija :  Cichlidae
Pod familija : Pseudocrenilabrinae
Rod: Altolamprologus
Secificnost:  compressiceps


Geografske varijante

Mnoge geografske varijante boja su poznate.Oni obicno nose ime lokacije gde je riba uhvacena ili razlikovanje karakteristika koja je prikljucena na naucno ime da razlikuje razlicite varijante.
Altolamprologus compressiceps Mutondwe: Pronadjena oko ostrva Mutodwe u Zambiji jedina kompresa koja pokazuje nijanse plave boje peraja.Takodje se zovu Altolamprologus compressiceps Gold Dot jel ima zlatne mrlje po telu i tesko uocljivih belih mrlja na perajima kao kod A.Calvus.
Altolamprologus compressiceps Fire Fin: Ovaj crveni oblik A.Compressiceps je prvi na listi sta je dostupno iz Zambije.Kvalitetna i raznovrsna ishrana je veoma vazna da se odrzi kvalitet zivih boja.
Altolamprologus compressiceps Gold Head: Jako upecatljiv varijitet sa svetlo zutom glavom.Kod Kalambo varijante telo je svetlije,Ostrvo Malasa ima varijantu Compressiceps -a sa cokoladno baraon telom.
Slicne vrste:
Uglavnom dolazi do mesanja izmedju Altolamprologus Calvus i Compressiceps-a.
Mnogi misle da prisustvo belih mrlja na telu cini razliku izmedju dve vrste.Medjutim nekoliko varijanti Altolamprologus compressiceps vrste imaju biserno bele mrlje na telu kao i kod Altolamprologus calvus.Compressiceps imaju krace celjusti i njihova njuska je prevrnuta.Trake kod Compresiceps su izrazenije i mrlje su manje razlikuju.Takodje imaju krace telo i veci luk u ledjima.Najbolja razlika izmedju njih i Calvus-a je telo visina,ledjni profil kod compresa je mnogo snazniji i zaobljen nagore.
Postoje jos dve vrste Altolamprologus taodje:
Altolamprologus sp Sumbu.
ova riba je do nedavno klasifikovana kao A.compressiceps Sumbu ali od nedavno je prebacena.Ovo je patuljasti skoljkas i dostigne oko 8 centimetara.Udivljini se razmnozavaju u skoljkama.Razlika izmedju Altolamprologus skoljkasa i malih patuljastih rodjaka je u velicini skoljke tj.muzjaci Sumbu su sitni i mogu se bez problema smestiti u skoljku Neothauma puza.
Sumbu izgledaju kao minijature A.Calvus sa svojim biserno belim telom.
Altolamprologus sp Shell (Mbita Pearl):
Ova riba je takodje patuljasti ciklid i javlja se na Mbita ostrvu u Zambiji.
Imaju mala deblja fleksibilna usta,i kod oba pola pokazuju pruge na telu a peraja su svetlija tamno zuta.Oni takodje trebaju malo prostora akvarijum od 60cm je odlican za napredovanje kolonije.

Altolamprologus sp Shell Mbita Pearl



Altolamprologus sp Sumbu



Informacije o stanistu

Altolamprologus compressiceps ce se naci u stenovitim stanovistima oko jezera Tanganyika.Oni su uobicajeni u vecini delova jezera.
Oni imaju tendenciju da drze od 30-100 cm izmedju sebe i stenovite podloge.
Malo informacija o uredjenju samog akvarijuma za Compressiceps-e.
Vecina informacija odnosi se na uredjenje akvarijuma i formiranje biotopa,gde riba i biljke svi dolaze iz istog regiona ili zemlje.
Neke od ideja: Akvarijum treba da je duzine oko 90cm to je minimalna velicina za cuvanje ovih riba.Cilj samog set-up a za A.Compressiceps je da se napravi stenoviti biotop kao na obalama jezera Tanganyika.Akvarijum treba da bude tako dizajniran da se stene poredjaju pod kosinom kao na obali sam arazman treba da sadrzi vecu kolicinu razlicitih stena sa sto vise pukotina i pecina.
primer akvarijum:
duzina 100cm
2x30 w + 1x20w fluorescenta
stanovnici 5 x Altolamprologus compressiceps
4 x Synodontis petricola
pozadina recimo 3D imitacija stena
podloga kvarcni pesak sto sitnije granulacije,
dekoracija lavakamen recimo ili siga ili plocasti kamen naslagan tako da ima pukotina u svakom drugom redu itd.naravno stabilno uklopljen.Treba obratiti paznju na postavku stena da je sigurna i stabilna kao i o tezini same postavke.
Sto se biljaka tice nije neophodno,najlepsa varijanta je gomilanje algi na stenama i imitacija prirodnog stanista.
Odrzavanje:
akvarijum treba da ima i otvoreni deo za plivanje riba.Oni ne teze da se krecu i udaljavaju od svoje stene ili pukotine tj.jazbine.Same pecinice su im odlicna zastita i stvaraju im sigurnost u akvarijumu.sto se panjeva tice i raznih grana mogu se koristiti u set up-u samo treba pripaziti da ne dodje do spustanja pH i tvrdoce vrednosti vode.
Redovne izmene vode i jaka filtracija su od sustinskog znacaja.Kvalitet vode mora biti dobar i bez amonijaka,nitrita i nitrata u niskim nivoima.Oni niu narocito podlozni bolestima,medjutim,usled nedostatka hrane moze doci do pada imuniteta.Sto se temperature vode tice treba biti konstantna bez velikih oscilacija trpe i do 30 stepeni tako da u letnjim danima treba obratiti paznju na toplotu vode.Treba se potruditi da dobiju dovoljno hrane narocito ako dele akvarijum sa brzim ribama.
parametri vode: pH: alkalna (7.6 - 8.5: optimalno 8.0)
tvrdoca umereno do teska (9 - 20dH: optimalno 14) 
temperatura 23 - 27oC
Altolamprologus Compressiceps je predator.Oni su specijalizovani za uzimanje mladji drugih riba kao i raznih beskicmenjaka u pukotinama stena.A.C. imaju velika usta tako da manje ribe nebi trebalo cuvati sa njima jer one mogu zavrsiti kao obrok.Uprkos tome sto je predator on je i mirna stidljiva riba,sto ce izgubiti ako se kombinuje sa zivahnim ciklidima iz jezera Tanganyika.Jako su teritorijalni i propratice svaku ribu koja im udje na teritoriju.Pogodni su za drzanje sa skoro vecinom Tanjganikanaca .Mogu se drzati u parovima ili u koloniji od 5 ili vise riba.
Netreba ih drzati sa A.Calvus jer postoji mogucnost ukrstanja i hibridizacije.A.Compressiceps je prijatan sused kod vecine drugih Tanganyika ciklida.Treba izbegavati kombinaciju sa Tropheusima vegetarijancima.Mada se mogu kod vecih akvarijuma drzati zajedno sa drugim ribama vegetarijncima ali pod uslovom da dobiju dovoljno hrane.

Нема коментара:

Постави коментар