понедељак, 12. мај 2014.

Lombardoi-Otopharynx lithobates

Latinski naziv-Otopharynx lithobates
Zajednicki naziv-Lombardoi
Porodica-Perciformes
Kontinent porekla-Afrika
Poreklo-Nalazi se u juznom delu jezera Malawi,
Parametri vode-
Ph vrednost:U opsegu od 7.8 do 8.6
Temperatura:24°C - 27°C
Velicina ribe- Muzjaci rastu i do 16 cm a zenke par cm manje
Akvarijum-Adekvatan akvarijum za ove ribe posto rastu dosta veliko i vole da plivaju bi bio oko 300l. Akvarijum treba tako namestiti da imaju dosta mesta za skrivanje i pecina gde se mreste i kriju, znaci dosta kamenja tako postavljenog da mogu da se zavlace u supljine. A kao sustanare vole mirnije ciklide jer su i oni sami mirnije ribe, posto vole da budu u grupama moj predlog je da njih imate u vecem broju i eventualno jos jednu mirniju vrstu kao sto je recimo Carleus, Aulonocara.....
Izgled ribe-Zanimljivo je da su obojeni drugacije na gotovo svakom nalazistu i u zavisnosti od mesta stanista menja mu se i boja ledjnog peraja a bazna boja tela im je plava. Zenke su svuda isto obojene, smedje sa tamnijim tackama po telu. Imaju tri mrlje rasporedjene od glave do repa po bokovima, ako su te mrlje jako vidne onda se radi o mladoj ribi a ako se manje vide ili se cak u nekim slucajevima i ne vide onda su to maticni primerci. Tako da je znatno vidna razlika medju polovima kod ove vrste. Najlepsa vrsta ovih riba dolazi iz dela Zimbabvea koji ima na celu zutu boju i nadimak mu je Sulphur head.
Mrest-Mrest se odvija u nekoj supljini ili pecini, za to vreme muzjak proteruje sve uljeze a zenka nakon mresta se povlaci dublje u pecinu. Zenka u zavisnosti od velicine i starosti nosi oko 6-tak malaca. Interesantno je samo udvaranje muzjaka, koji obicno bira neku ravnu stenu za tako nesto, sto znaci da u sam dekor akvarijuma treba ukljuciti i takve stene. Da bi privukao zenku muzjak pravi nagle pokrete tela (trzanja) u nazad. Kruzeci tako u krug zenka ispusta jaja koje mozjak oplodi a kasnije zenka ih kupi usta gde ih cuva do izleganja, to je oko tri nedelje ili 20tak dana. Posle tog perioda ona ih izbacuje iz usta i ako u akvarijumu imate druge ribe oni ce lako postati hrana velikim ribama. Male ribe ako zelite da ih ocuvate prebacite u drugi akvarijum i hranite ih sto sitnijom hranom, dafnijom, arteminom......
Ishrana-U prirodi se hrani sedimentima stena koji se odvajaju i Insektima a u akvarijumu nije uopste probirljiv i bitno je da mu ishrana bude na biljnoj bazi.
Opis vrste-U prirodi zive u pecinama i to na dubini od oko 30-tak i vise metara, gde su muzjaci uglavnom na otvorenom a zenke se zadrzavaju u supljinama. Svaka razlika u samoj bubini zivljenja donosi i promenu u nijansama boja kod riba. Boja tela kod muzjaka je plava ali sa razlikom dubine se menja nijansa boja tela i boja ledjnog peraja koja varira od zute do narandzaste. Oni po prirodi su mirni ciklidi i retko napadaju druge ribe, relativno sporo rastu za razliku od drugih ciklida. Ako u akvarijumu imate vise muzjaka, najaci od njih ce imati vise izrazenu boju i bice dominantniji medju zenkama. U zavisnosti od agresije dominantnog muzjaka, ostali muzjaci ce imati dosta svetliju boju pa cak mogu i podsecati na zenke po boji. Za razliku od drugih Malawi ciklida oni nisu skloni kopanju po pesku pa sa njima mozete drzati i bilje.
Napomene-Otopharynx lithobates zivi uglavnom u podrucju nacionalnog parka pa su i zakonom zasticeni, tako da do akvarista dolaze uglavnom iz uzgajalista.

Нема коментара:

Постави коментар