понедељак, 12. мај 2014.

Labeotropheus fuelleborni (Katale)

Porodica: Ciklidi
Kontinent porekla: Afrika
Prirodno stanište: plitki kameniti delovi Jezera Malawi, najčešće do 10 metara dubine
Veličina: i mužjak i ženka mogu narasti do 18cm.
Akvarijum: Minimalna litraža akvarijuma je 200 litara, dekor (naravno, kao i kod većine Malawi ciklida) obilje velikih stena (poželjno da su obrasle algama) i kvarcni pesak što sitnije granulacije.
Temperatura: 22 ° C-28 ° C
pH: 7.5 - 8.6

Labeotropheus fuelleborni prvi put  je opisao Ribbink 1983. godine.  Ova riba predstavlja jednu od najrasprostranjenijih vrsta u okviru  M’buna „korpusa” u jezeru Malawi.

Izgled i polni dimorfizam:
Karakteristika svih pripadnika roda Labeotropheus je spuštena, mesna njuška i zubi koji su postavljeni u pravom nizu, duž dna lobanje, čiji oblik najviše podseća na trozubac što im pomaže kod ishrane u prirodnom staništu.
Mužjaci imaju tamno plavu glavu sa dve poprečne pruge na čelu, a ta plava boja se „razliva“ i po  gornjoj polovini tela i zahvata grudno peraje i oko 2/3 leđnog, koje pri dnu prelaži u žutu boju koja krasi rep i  donji deo tela. Ženke imaju braonkasto-sivu boju čiju jednoličnost prekidaju, zavisno od raspoloženja, tamne poprečne pruge i žućkasta peraja.

Kompatibilnost vrsta:
 Izbegavajte držanje sa L. fuelleborni i L. trewavasae zbog mogućeg ukrštanja.

Ishrana:
 U prirodnom staništu, zahvaljujući položaju vilice, samim tim i usta, ova M’buna se hrani algama koje nalaze na gornjim površinama stena koje su gotovo paralelne sa površinom jezera. U akvarijumskim uslovima poželjno je  obezbediti im kvalitetnu i raznovrsnu hranu biljnog porekla

Razmnožavanje:
Labeotropheus je u svakom smislu atipična m’buna – Trewavas i Konings 1992. objavljuju podatak da prilikom njihovog mresta do oplodnje ikre ponekad dolazi i van usta ženke. Nakon što ženka izbaci nekoliko jaja, mužjak ih, prateći je, oplodi na podlozi. U međuvremenu, ženka pliva u velikom krugu oko mesta na kom je položila jaja, zatim ista skuplja i u istoj „turi“ izbacuje nova. I kod fuelleborni-a je, kao i kod drugog pripadnika ovog roda, karakteristično da im duže nego obično treba da „savladaju“ tajne mresta i uspešnog nošenja podmlatka – često će mladim primercima prva 2-3 pokusaja biti neuspešna, dok sa odraslim ribama problema u tom smislu nema. Zanimljivo je da su Labeotropheusi u m’buna svetu usamljen slučaj zbog još jedne svoje odlike – lažna ikra na analnom peraju mužjaka (ženke skoro i da je nemaju) je, u poređenju sa drugim odraslim m’buna ciklidima približne veličine, najmanja.

Нема коментара:

Постави коментар