Veličina: mužjak dostiže dužinu od 11 cm a ženka je nešto manja i dostiže dužinu do 8 cm.
Prirodno stanište ovog ciklida je južni deo jezera Malawi i to na tri tačke na ostrvu: Boadzulu, Chinyamwezi i Chinyankwazi u stenovitom delu na dubini od 3 pa do 40 metara. Ipak, najviše opstaju u okolini ostrva Boadzuli, gde ima mnogo zaliva bogatih sedimentom.
U prirodi vrsta Iodotropheus sprengerae nije teritorijalna, ustvari taj je ciklid samotnjak; povremeno se samo mladunci zadržavaju u većim grupama.
Vrsta Iodotropheus sprengerae možda po lepoti nije baš među najlepšima, ali skromnost, vitalnost i mirnoća su aduti koje akvaristi cene kod te vrste.
Zbog svoje boje poznatiji je kao Zarđali /rusty-eng./ ciklid, kao Iodotropheus sprengerae.U samoj grupi Iodotropheus nalazi se još i vrsta Iodotropheus stuartgranti /Koning 1990.
Što se tiče akvarijumskih uslova, za ove ciklide dovoljan je akvariju od 120 litara i veći. Dekoracija bi trebalo da se sastoji od finog peska i par kamenja. U akvarijumu bi trebalo držati 1 mužjaka i 4 ženke.
Ovo je jako mirna vrsta, tako da je pogodna za akvariste početnike koji se tek upoznavaju sa Malawi ciklidima i voli mirne stanare u svojoj okolini. Takođe, ni mrest nije jako zahtevan i ženka nosi od 6 do 15 mladunaca.
U akvarijumu, kao ni u prirodi, ovaj ciklid nije zahtevan ni po pitanju ishrane. Zadovoljan je sa svakom vrstom akvarijumske hrane a u prirodi jede sve što mu dolazi pred usta tako da se sa pravom naziva svaštojedom.
Ovog ciklida su prvi put opisali ihtiolozi Oliver & Loissele 1972. godine.
Нема коментара:
Постави коментар